Ilmiö

Matkailu kuuluu kaikille – Esteetön matkailu tarjoaa kokemuksia myös eritystarpeita omaaville asiakkaille

Tiesitkö, että 90 prosenttia ihmisen päivittäin saamasta informaatiosta tulee silmien kautta? Näköaisti antaa meille mahdollisuuden kokea monia asioita ja se auttaa meitä kulkemaan ja liikkumaan turvallisesti. Mutta entä, jos menetämme näkömme? Miten sitten voimme kokea asioita?

Accessible Baltics Oü

Suurimmalla osalla ihmisistä ei ole minkäänlaista käytännön kokemusta näkö- tai kuulovammasta tai liikuntarajoitteesta. Niinpä me harvoin ajattelemme, miten sellainen vaikuttaisi arkeemme, matkailusta puhumattakaan.

T24:n toimitus sai tänä syksynä kutsun voittoa tavoittelemattoman Kakora-yhdistyksen työpajaan, jossa voi tunnin ajan kokeilla elämää sokeana. Kun silmät peitetiin mustilla silmälapuilla ja käteen annettiin keppi, olo oli aika turvaton. Muutaman metrin matka neuvotteluhuoneen ovelta pöydän ääreen tuntui loputtoman pitkältä ja pelottavalta. Entä jos joutuisin liikkumaan tällä tavalla kadulla, muiden ihmisten ja liikenteen keskellä, miten oikein pärjäisin?

− Työpajan tarkoitus on nimenomaan tarjota toisenlainen näkökulma asioihin ja mahdollisuus ymmärtää erityistarpeita omaavia ihmisiä. Esteettömyys ei ole monelle ihmiselle tärkeä arvo, koska heillä ei itsellään ole käytännön kokemusta sen merkityksestä, Kakora-yhdistyksen aktiivi ja työpajojen järjestäjä, itsekin näkövammainen Sylvi Sarapuu kertoo.

Yhdistys tekee tiivistä yhteistyötä virolaisen perheyrityksen Accessible Baltics Oü:n kanssa, joka tarjoaa matkailupalveluita erityispalveluita tarvitseville asiakkaille, kuten liikuntarajoitteisille, iäkkäille ja näkö- tai kuulovammaisille.

− Yrityksemme tavoite on erityisryhmien matkailun kehittäminen. Perustajamme Els Bobkovin haave on, että matkailu olisi mahdollista kaikenlaisille ihmisille. Erityistarve ei ole este, se on vain toisenlainen tapa matkustaa, Daniel Kotsjuba Accessible Baltics -yrityksestä kertoo.

Tällä hetkellä Accessible Baltics tarjoaa esteettömiä matkoja Virossa ja tulevaisuudessa myös muissa Baltian maissa.

Suomalainen tapahtuma- ja matkanjärjestäjä Abelita Travel and Events on aloittanut tänä vuonna yhteistyön Accessible Balticsin kanssa tarkoituksenaan tarjota esteetöntä matkailua myös suomalaisille asiakkaille.

− Ensin on tietenkin tärkeää levittää tietoa siitä, että meidän kauttamme suositut Tallinnan matkat ovat kaikkien ulottuvilla. Yhteistyössä Accessible Balticsin kanssa pystymme tarjoamaan sekä päivämatkoja Tallinnaan että usean päivän mittaisia kulttuuri- ja luontomatkoja muualle Viroon, Abelita Travel and Eventsin toimitusjohtaja Tiina Lehtovaara kertoo.

Kolmen toimintavuotensa aikana Accessible Baltics on jo tehnyt mittavan työn kartoittamalla Viron esteettömät kohteet ja varmistamalla niiden palvelun laadun. Lisäksi yritys konsultoi erilaisia yrityksiä, jotka haluavat kehittää omia palvelujaan esteettömiksi.

− Esteettömyys voi olla matkailuyrityksille myös kannattavaa liiketoimintaa, eikä pelkkä kuluerä. Kunhan ne vain tuntevat kohderyhmän ja sen tarpeet, Daniel Kotsjuba muistuttaa.

Esteettömyyteen liittyvät asiat ovat monesti aika yksinkertaisia. Esimerkiksi huolehditaan siitä, että matkailukohteessa on rampit, joita pitkin on helppo liikkua pyörätuolilla, että oviaukot ovat tarpeeksi leveät, että kuulovammaisten induktiosilmukat toimivat kaikissa tiloissa, että opastekyltit ovat myös sokeainkirjoituksella ja ennen kaikkea siitä, että henkilökunta osaa auttaa tarvittaessa.

− Moni matkailukohde voisi aloittaa siitä, että verkkosivuilla olisi yhteen paikkaan koottu kaikki erityispalveluja tarvitsevien henkilöiden tarvitsemat tiedot ja palvelut ja puhelinnumero, josta saa tarvittaessa lisätietoja. Tämä auttaa jo paljon vierailun tai matkan suunnittelussa, Sylvi Sarapuu toteaa.

Virossa on jo muutamia matkakohteita, joissa esteettömyys ja matkailijoiden erityistarpeet on otettu hyvin huomioon. Esimerkiksi Kadriorgin taidemuseossa Tallinnassa on näkövammaisille oma museokierros, jossa he saavat käsin kosketella näyttelyesineitä ja opastukset ovat saatavilla äänitiedostoina.
Suomessa esimerkiksi luonnontieteellinen museo Helsingissä saa kiitosta Sylvi Sarapuulta esteettömistä palveluista ja näkövammaisille suunnitellusta elämyshuoneesta.

− Ja vaikka kaikki palvelut eivät olisi kaikkien saavutettavissa, niin jo oikeanlainen asenne esteettömyyttä kohtaan auttaa paljon, Sylvi Sarapuu muistuttaa.

Accessible Balticsin mukaan tietoisuus esteettömästä matkailusta on kasvanut paljon kymmenen viime vuoden aikana. Yksityisellä sektorilla asiat ovat jo monelta osalta paremmin, mutta paljon on vielä tehtävää, että esteetön matkailu olisi mahdollista kaikille.

− Esteettömyydestä voivat hyötyä kaikki. Kun ihmisten erilaisuus huomioidaan jo suunnitteluvaiheessa, syntyy toimivampia tuotteita ja palveluita, Daniel Kotsjuban toteaa.


Lisätietoja esteettömästä matkailusta löydät täältä.
 

Esteettömän matkailun matkapakettien laatimisessa on viisi periaatetta:

  • Kohteen kulkuväylien ja laitteiden on oltava esteettömiä
  • Palvelut ovat korkealaatuisia
  • Henkilökunta on asianmukaisesti koulutettua
  • Kaikkien matkalla mukana olevien on mahdollista osallistu aktiviteetteihin, tutustua näyttelyihin tms.
  • Markkinoinnissa, varausjärjestelmissä, verkkosivustoilla ja muissa palveluissa annettavat tiedot ovat kaikkien saatavilla
  • Lisäksi kohteiden on oltava EDEN-kohteille eli European Tourist Destinations of Exellence -kohteille asetettujen vaatimusten mukaisia

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Etusivulla nyt

Uusimmat: Ilmiö

Luetuimmat

Uusimmat